Dentální hygienistka

Dentální (zubní) hygienistka je zubní specialista, který má za hlavní úkol předejít onemocněním v ústní dutině. Šetří Váš čas i peníze, které byste jinak věnovali za léčbu paradentózy, zubních kazů, citlivosti zubů a dalších. Profesionální dentální hygiena je prováděna formou samotného zákroku odstranění zubního plaku a kamene a zároveň i instruktáže pacienta o nejlepším způsobu každodenní zubní hygieny u něj doma. Kontaktujte dentální hygienistku co nejdříve, včasný začátek se zubní hygienou je důležitým krokem k dlouhodobě zdravému chrupu.

Činnosti dentální hygienistky

První činností, kterou musí dentální hygienistka udělat u každého pacienta, je vstupní vyšetření každého pacienta. Zkoumá se zejména anamnéza, stav chrupu, stav měkkých tkání, úroveň dentální (zubní) hygieny, dále se provádí parodontologické vyšetření a dle potřeby zhotovení rentgenových snímků a fotodokumentace chrupu.

Poté se ustanovuje léčebný plán. Ten je pro každého pacienta individuálně sestavený dle výsledků vstupního vyšetření.

Dále je naším úkolem nácvik dentální hygieny, který se provádí buď na modelu chrupu, nebo přímo v ústech pacienta. Tato instruktáž by měla pacienta naučit správné zásady čištění zubů a celkové dentální hygieny, kterou poté každodenně doma provádí. Také ho k pečlivému přístupu k vlastním zubům a vlastního zdraví motivuje.

Dentální hygienistka ovšem samozřejmě také provádí kompletní odstranění zubní plaku a zubního kamene, a to nad i pod dásní. Procedura je naprosto bezbolestná a je důležitým krokem k eliminaci rizika paradentózy, zánětu dásní atd. Odstraňování probíhá většinou pomocí ultrazvuku a kyret, výjimečně pískováním.

Dále odstraňuje pigmentace (hnědé skvrny na zubech od kouření, kávy, čaje) a leští zuby, odcházíte tedy s bělejším, zářivějším a krásnějším úsměvem.

Důležitou částí celkové činnosti dentální hygienistky je prevence a léčba onemocnění dutiny ústní. Mezi ně patří zejména paradentóza, záněty dásní, zubní kazy.

K dalším činnostem, které Vám můžeme nabídnout, patří ošetření citlivých zubních krčků, otisky chrupu, úprava a leštění výplní a kontrolní vyšetření pacienta (1x – 6x do roka dle stupně jeho onemocnění).