Zubní kaz

Zubní kaz je jednou z nejrozšířenějších forem zubních problémů. Vzniká díky bakteriím a cukrům, které pronikají poškozenou zubní sklovinou, což způsobuje tzv. defekt zubních tvrdých tkání neboli zubní kaz. Ten je nejdříve ve sklovině, ale za určitý čas postoupí do dentinu a zubní dřeně, kde mohou vzniknout i těžké a bolestivé záněty, po kterých zub odumře.

Hlavní příčiny vzniku zubního kazu

Mezi hlavní příčiny vzniku zubního kazu patří:

  • Mikroorganismy – streptokoky a laktobacily – z nich vzniká mikrobiální povlak, jehož kyselina rozrušuje sklovinu
  • Objem cukrů a škrobů v jídle – monosacharidy, polysacharidy, škroby – dodávají materiál pro tvorbu kyselin
  • Kvalita zubů – dědičná schopnost zubů odolávat kyselinám
  • Kvalita slin – odplavují a neutralizují působící kyseliny
  • Frekvence součinností předešlých 4 faktorů

Prevence a léčba zubního kazu

Prevence zubního kazu je jednoduchá – dodržování základních pravidel dentální hygieny. Pravidelné čištění zubů po každém jídle by mělo být samozřejmostí, stejně jako používání správných dentálních pomůcek.

Léčba zubního kazu se liší dle fáze, ve které zubní kaz právě nacházíme. Pokud je prozatím ve sklovině, stačí kvalitní zubní pastou s dostatkem fluoru a měkkým zubním a mezizubním kartáčkem čistit zuby po každém jídle (s menším obsahem cukrů). V této fázi ovšem zub většinou nebolí, je tedy obtížné zubní kaz identifikovat. Bolest začíná až s postupem zubního kazu do dentinu, v tomto případě je nutný odborný zásah dentisty. V této fázi se dá zub ještě zachránit, ovšem pokud kaz proroste dentinem do zubní dřeně, může dojít i k velkému a velmi bolestivému hnisavému zánětu v kořeni zubu, který často končí vytažením zubu.

Proto je velice důležité s bolestí zubů přijít k lékaři včas, nejlépe jí však předcházet dentální hygienou doma a pravidelnou návštěvou profesionální dentální hygienistky.