Péče o zuby v těhotenství

Těhotenství je obdobím, kdy žena prochází silnými hormonálními výkyvy, které se odráží i na stavu chrupu. Zvýšená konzumace sladkých a kyselých jídel či nápojů se odráží na kazivosti zubů. Vliv na to má samozřejmě i nesprávná dentální hygiena, která nedokáže zvýšenou kazivost eliminovat.

Dalším problémem je zvýšená hladina estrogenů – těhotenských hormonů, které způsobují větší sklony ke krvácení a otokům dásní, které mohou přerůst až k zánětům a paradentóze. Chronicky špatný stav zubů může být nebezpečný pro vývoj samotného plodu a vést až k předčasnému porodu, proto je velice důležité docházet na pravidelné preventivní prohlídky a procedury dentální hygieny.

Proto lze důrazně doporučit alespoň 2 návštěvy zubního lékaře za dobu těhotenství, vhodně kombinované s častým prováděním profesionální dentální hygieny a samozřejmě správnou každodenní domácí ústní a dentální hygienou.

Správná zubní hygiena v těhotenství

Správná preventivní dentální hygiena je základem pro zdravý chrup po celé těhotenství. V případě častého zvracení, zvláště v prvních měsících, je důležité NEČISTIT si poté zuby zubní pastou, ale pouze vypláchnout ústa obyčejnou či ústní vodou. Sklovina je díky žaludečním kyselinám rozrušená a čištění by ji mohlo výrazně poškodit. Proto je lepší si ústa pouze vypláchnout obyčejnou nebo ústní vodou, zuby si vyčistěte až přibližně za 20 minut poté.

Zuby je nutné čistit alespoň 2x denně, nejlépe ovšem po každém jídle, používejte mezizubní kartáčky.

Nešetřete na správných zubních pomůckách, poradíme Vám, jaký kartáček a pasta je pro Vás nejvhodnější!